Nozares aktualitātes 2024.gada 10.aprīlī

👨🏻‍🌾 Baltijas izcelsmes 12,5% proteīna pārtikas kvieši izkonkurē šīs pašas kvalitātes Krievijas izcelsmes produktu Rietumāfrikā un Dienvidāfrikā. Spiediens uz Baltijas 12,5% proteīna kviešu cenām ir saistīts gan ar “Euronext” sarakstā iekļauto pārtikas kviešu maija nākotnes līgumu samazinājumu, gan ar strauju prēmiju kritumu pagājušajā nedēļā. Pārdevēji, iespējams, nesenajā Saūda Arābijas kviešu iepirkuma konkursā ir atteikušies no piedāvājumiem piesaistīt to tirgotāju uzmanību, kuri cenšas realizēt savus pārdošanas apjomus. Tomēr liela daļa no piedāvātajiem 2023./2024. gada ražas Baltijas kviešiem visticamāk būs otrreizējā trigus kvieši, ražotājiem un reģionālajiem tirgotājiem pievēršot uzmanību jaunajai 2024./2025. gada ražai.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka 2024./2025. gadā Eiropas Savienības rapšu produkcijas apjoms samazināsies. Paredzams, ka Eiropas Savienības rapšu raža 2024./2025. gadā samazināsies līdz 18,8 miljoniem tonnu, kas ir par aptuveni 900 tūkstošiem tonnu mazāk nekā iepriekšējā sezonā. Sējumu platības ir samazinājušās par 4,8%. Iepriekšējos divos gados, esot bagātīgām ražām citviet, samazinājās rapšu cenas. Kopā ar citiem faktoriem tas ietekmēja lauksaimnieku lēmumu par šo kultūraugu audzēšanu. Neraugoties uz prognozēm par zemāku ražu, sagaidāms, ka jaunajā sezonā imports pieaugs līdz 5,6 miljoniem tonnu, kas ir par aptuveni 0,1 miljonu tonnu vairāk nekā iepriekš.  Rapšu ražošanas samazināšanos parasti kompensētu lielāks imports, bet tiek prognozēts, ka tradicionālie piegādātāji – Ukraina un Austrālija – arī audzēs nedaudz mazāk rapšu. Vairākas valstis turpina ierobežot Ukrainas rapšu ieviešanu Eiropas Savienībā.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Eiropas Savienības saulespuķu raža 2024./2025. gadā pieaugs līdz 10,3 miljoniem tonnu, kas ir par 0,3 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekšējā sezonā. Tas saistīts ar to, ka saulespuķes ir izturīgākas pret sausumu, ir zemākas ražošanas izmaksas un mazāka vajadzība pēc mēslošanas līdzekļiem salīdzinājumā ar citām pavasara kultūrām. Paredzams, ka visvairāk sējumu platības palielināsies Bulgārijā un Rumānijā, kam sekos Spānija un Itālija. Tiek lēsts, ka Eiropas Savienībā saulespuķu pārstrāde 2024./2025. gada sezonā palielināsies līdz 9,4 miljoniem tonnu, kas ir par 0,2 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekš. Pat ar lielāku vietējo piedāvājumu, saistībā ar labvēlīgu pieprasījumu pēc saulespuķu eļļas Eiropas Savienības tirgū tiek prognozēts arī neliels importa pieaugums. Savukārt saulespuķu imports Eiropas Savienībā 2023./2024. gadā samazināsies līdz 700 tūkstošiem tonnu. Tas ir par 55% mazāk nekā 2022./2023. gadā. Lejupslīde saistīta ar bloka tirdzniecības ierobežojumiem Ukrainas saulespuķēm.

👨🏻‍🌾 Ķīnas kviešu iekšzemes cenas turpināja vājināties. Tirgotājiem kāpinot pārdošanas apjomus un gaidot turpmāku lejupslīdi, cenas varētu turpināt kristies. Lielāku spiedienu rada ierobežotais pieprasījums, jo pārstrādātāju peļņa Ķīnā dažos gadījumos ir samazinājusies līdz nulles punktam vai pat paslīdējusi zem tā. Līdz ar to nesenie cenu kritumi nav bijuši pietiekami, lai piesaistītu pārstrādātāju uzmanību kviešu tirgum.

👨🏻‍🌾 Argentīnas kviešu platības 2024./2025. gada sezonā varētu pieaugt līdz 6,5 miljoniem hektāru. 2023./2024. gada sezonā platību apjoms bija 5,9 miljoni hektāru, bet vēl gadu iepriekš – 6 miljoni hektāru. Ražas apjoms varētu sasniegt 18 līdz 20 miljonus tonnu, kas būtu par 3 līdz 5 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekšējā sezonā. Galvenais izmaiņu iemesls ir ražīgums. Ja laikapstākļi uzlabosies, vidējā raža var pietuvoties 3 t/ha, kas ir būtiski vairāk nekā iepriekšējā gada 2,28 t/ha.

👨🏻‍🌾 ASV cieto ziemas kviešu sējumos nav bijis lietus, bet kukurūzas reģionos pēdējās dienās lietus ir bijis. Tas rada bažas par cieto ziemas kviešu ražu.

👨🏻‍🌾 Jordānijas kviešu imports 2024./2025. gadā tiek prognozēts 1,2 miljonu tonnu apmērā. Lai gan jaunā sezona sākas ar 905 tūkstošu tonnu krājumiem, kas ir par 42% vairāk nekā pēdējos divos gados, prognoze ir tāda pati kā 2023./2024. gadam. Tas atspoguļo Jordānijas valdības mērķi palielināt valsts stratēģiskās rezerves. Tiek lēsts, ka Jordānijas krājumi 2025. gada jūnijā sasniegs 1,11 miljonus tonnu, gada laikā pieaugot gandrīz par piektdaļu.

👨🏻‍🌾 Lai šogad nodrošinātu Eiropas Savienības 34 miljonu eiro atbalstu lauksaimniecībai, valdība ir apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība investīciju veicināšanai lauksaimniecībā”. Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/pieskir-34-miljonus-eiro-atbalstu-lauksaimniecibas-attistibai-2024-gada

👨🏻‍🌾 Valdībā apstiprināts noteikumu projekts, kurā paredz atvieglotas prasības 5. ekoshēmas atbalstam par slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošu lauksaimniecības praksi (par šķidrmēslu iestrādi un precīzo tehnoloģiju izmantošanu). Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/atvieglinatas-prasibas-ekoshemas-atbalstam-par-slapekla-un-amonjaka-emisiju-un-piesarnojumu-mazinosu-lauksaimniecibas-praksi

Latest Posts

Nozares aktualitātes 2024.gada 18.jūnijā

👨🏻‍🌾 Saistībā ar bažām par patēriņa preču nozari un Eiropas ekonomiku pagājušajā nedēļā kviešu tirgū atgriezās lejupejošas tendences. Pašreizējās cenas neatspoguļo

Nozares aktualitātes 2024.gada 12.jūnijā

👨🏻‍🌾 Otrdien, 11. jūnijā, daži Austrālijas kviešu pārdevēji padevās spiedienam Dienvidaustrumāzijas importa tirgū, samazinot cenas un sekojot Melnās jūras reģiona kviešu