Nozares aktualitātes 2024.gada 10.jūnijā

👨🏻‍🌾 Turcijas gaidāmais kviešu importa aizliegums piektdien, 8. jūnijā, ietekmēja Melnās jūras reģiona kviešu cenas un palielināja nākotnes līgumu svārstīgumu. Konstantas, Varnas un Burgas ostu tirgū samazinājās tirdzniecības interese uz FOB nosacījumiem. Turcijas lēmums aizliegt kviešu importu no 21. jūnija līdz 15. oktobrim visticamāk radīs apstākļus, kur citos galamērķos būs plašāk pieejams Krievijas eksporta piedāvājums. Daži tirgus dalībnieki lēš, ka gaidāmais aizliegums skars 2–3 miljonus tonnu kviešu, ko Turcija šajā periodā būtu importējusi.

👨🏻‍🌾 Uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā pārdevēji pazemināja savus piedāvājumus par Krievijas 12,5% proteīna kviešiem par 4 USD/t. Arī Krievijas CPT tirgū cenas krīt – dienas laikā tās samazinājās par aptuveni 9 USD/t.

👨🏻‍🌾 “Euronext” kviešu nākotnes līgumu cenas uzrāda lejupslīdi. Parīzes sarakstā iekļauto septembra nākotnes līgumu cena dienas laikā pazeminājās par 7,50 EUR/t, liekot atkāpties Rumānijas un Bulgārijas kviešu pircējiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās uz FOB nosacījumiem.

👨🏻‍🌾 Turcijas lēmumam bija mazāk izteikta ietekme uz Ukrainas kviešu tirgu, jo Turcija pārsvarā importē Krievijas kviešus, kas iepriekšējā tirdzniecības gadā no jūnija līdz maijam veidoja 80% no Turcijas importa. Ukrainas fiksētas cenas darījumu tirgū 12,5% un 11,5% proteīna kvieši Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās uz CPT nosacījumiem samazinājās attiecīgi par 3 USD/t un 2 USD/t. Līdzīga aina bija arī FOB tirgū, un Ukrainas dziļūdens ostās pārtikas kviešu piedāvājuma cena samazinājās par 3 USD/t.

👨🏻‍🌾 Jūnijā uz dažādiem galamērķiem ārpus ES ir paredzēts nosūtīt aptuveni 800 tūkstošus tonnu Francijas kviešu. Tādējādi tiks atbrīvota vieta jaunās ražas graudiem. Alžīrijas jaunākajā OAIC iepirkuma konkursā pie pašreizējās cenas Francijas graudiem varētu būt grūti konkurēt ar Melnās jūras reģiona kviešiem.

👨🏻‍🌾 Tiek lēsts, ka Krievijas 2024./2025. gada kviešu raža noslīdēs līdz 79,5 miljoniem tonnu un eksports veidos 40,2 miljonus tonnu. Ja prognozes piepildīsies, tas būs zemākais ražas un eksporta līmenis kopš 2021./2022. gada. Ražas perspektīvas ir sabojājuši nelabvēlīgie laikapstākļi. Neskaidrības ap Krievijas kviešu ražu pēdējās nedēļās ietekmē labības cenas.

👨🏻‍🌾 No 22. jūlija līdz 22. augustam Lauku atbalsta dienestā varēs iesniegt projektus, lai saņemtu atbalstu pasākumā “Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē”. Pieejamais finansējums pirmajā projektu kārtā būs 20 miljoni eiro. Uz atbalstu var pretendēt primārās lauksaimniecības ražotāji, kas plāno uzsākt lauksaimniecības produktu pārstrādi, kooperatīvās sabiedrības vai kooperatīvo sabiedrību apvienības, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi vai plāno to uzsākt, u.c. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/pieejams-atbalsts-ieguldijumiem-parstrade

👨🏻‍🌾 No 2024. gada 11. jūlija līdz 2026. gada 1. decembrim valsts nozīmes meliorācijas sistēmu apsaimniekotāji un lauksaimniecības nozares zinātniskās institūcijas varēs iesniegt projektus “Atbalstam ieguldījumiem lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībā”. Atbalsta mērķis ir uzlabot infrastruktūru, kas attiecas uz lauksaimniecības attīstību, meža ražības palielināšanu, audzes veselības un kokmateriālu kvalitātes uzlabošanu, kā arī vispārēju lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares konkurētspējas palielināšanu. Pirmās kārtas kopējais finansējums ir 32,6 miljoni eiro. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/atbalsts-ieguldijumiem-lauksaimniecibas-un-mezsaimniecibas-infrastrukturas-attistiba

Latest Posts

Nozares aktualitātes 2024.gada 18.jūnijā

👨🏻‍🌾 Saistībā ar bažām par patēriņa preču nozari un Eiropas ekonomiku pagājušajā nedēļā kviešu tirgū atgriezās lejupejošas tendences. Pašreizējās cenas neatspoguļo

Nozares aktualitātes 2024.gada 12.jūnijā

👨🏻‍🌾 Otrdien, 11. jūnijā, daži Austrālijas kviešu pārdevēji padevās spiedienam Dienvidaustrumāzijas importa tirgū, samazinot cenas un sekojot Melnās jūras reģiona kviešu