Nozares aktualitātes 2024.gada 10.septembrī
👨🏻🌾 Pēdējo divu nedēļu cenu svārstības Parīzes un Čikāgas biržas nākotnes līgumos ir devušas pamatu lielākai nenoteiktībai. Divu nedēļu laikā ASV un Eiropas Savienības kvieši ir zaudējuši konkurētspēju eksporta tirgū, un Krievijas kviešu cena par kuģī iekrautu preci (FOB) tagad ir ievērojami zemāka. Ņemot vērā lēnīgo zemnieku pārdošanas aktivitāti Eiropā un zemos eksporta apjomus no Francijas, nākotnes līgumu cenu lejupslīdes iespēja ir ierobežota. Saistībā ar eksporta apjomiem, kas jau mēnesi pārsniedz gaidīto, un iespēju, ka šāds temps varētu turpināsies arī septembrī, cenām Melnās jūras reģionā ir potenciāls stabilizēties pašreizējā līmenī, kas ir tuvu 220 USD/t par kuģī iekrautu preci (FOB). Turpmāks globālais cenu pieaugums būs atkarīgs no tā, cik spēcīgs būs pieprasījums, jo īpaši no Ķīnas un Turcijas, kā arī no sausā laika ietekmes uz ASV kukurūzu, kviešiem dienvidu puslodē un gaidāmo ziemāju sēju ziemeļu puslodē. Turpmāko situāciju ietekmēs par prognozēto lielāks eksports no Krievijas un Ukrainas, sausais laiks ASV kukurūzas reģionā, Brazīlijā un Melnās jūras reģionā, kā arī fakts, ka fondi pagājušajā nedēļā atpirka savas pozīcijas graudu tirgos.
👨🏻🌾 Pagājušajā nedēļā augu eļļas tirgu ietekmēja laikapstākļi, ģeopolitiskā nenoteiktība, kā arī piedāvājums un pieprasījums. Tiek prognozēts, ka Eiropas Savienības un Apvienotās Karalistes rapšu raža šogad būs 18 miljoni tonnu, kas ir gandrīz par 3 miljoniem tonnu mazāk nekā pērn. Tas tuvākā gada laikā varētu izraisīt rekordlielu importu no Ukrainas un arī no Kanādas. Situāciju sarežģī ģeopolitiskā nenoteiktība Kanādā, jo Ķīna sāk antidempinga izmeklēšanu par Kanādas rapšiem canola. Ja tā tiktu ieviesta, Ķīna varētu atkal atvērt tirgu Austrālijas rapšiem canola vai pievērsties rapšu eļļas iepirkšanai no Eiropas. Turpmāko situāciju ietekmēs Ķīnas izmeklēšana par Kanādas canola un sausuma ietekme uz Brazīlijas sojas pupām.
👨🏻🌾 Pirmdien, 9. septembrī, pircējus interesēja Melnās jūras reģiona 11,5% proteīna kvieši nosūtīšanai uz Alžīriju septembrī un oktobrī, savukārt daudzi pārdevēji savus piedāvājumus saglabāja nemainīgus, norādot uz iespējamo vēlmi noslēgt darījumu.
👨🏻🌾 Fiksētas cenas tirgū Ukrainas 11,5% proteīna kviešu cenas pirmdien pieauga līdz augstākajam līmenim kopš 21. augusta. Ukrainas fiksētas cenas darījumu tirgū uz CPT nosacījumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās cenas mainījās tandēmā ar FOB cenām. Fiksētas cenas tirgū 11,5% proteīna kviešu cena uz CPT nosacījumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās noslēdzās ar augstāko cenu kopš 23. augusta. Pircēji izrādīja interesi arī par 11,5% proteīna Eiropas Savienības un Krievijas kviešiem. Turpretī pieprasījums pēc Krievijas 12,5% proteīna kviešiem piegādei oktobrī bija vājāks. Pircējus vairāk interesēja novembra piegādes, piedāvājot par aptuveni 4 USD/t augstāku cenu nekā fiksētas cenas darījumu tirgū par piegādi oktobrī. Vēl mazāks pieprasījums bija pēc steidzamām Krievijas 12,5% proteīna kviešu piegādēm septembrī. Par tām piedāvātās cenas bija pat tik zemas kā 215 USD/t par kuģī iekrautu preci (FOB) Kaukāzā.
👨🏻🌾 Par Argentīnas 11,5% proteīna jaunās ražas kviešiem pircēju un pārdevēju cenu idejas atšķīrās. Pircēji par decembra Panamax kravām sola par aptuveni 5 USD/t mazāku cenu nekā par Handysize kravām par kuģī iekrautu preci (FOB). Savukārt pārdevēji Panamax kravas piedāvāja ar prēmiju. Lielākie kuģi parasti ir paredzēti sūtījumiem uz Āziju.
👨🏻🌾 Lai saglabātu pašreizējās prognozes par 2024./2025. gada ražu, Austrālijā tuvākajos mēnešos, jo īpaši septembrī, būs vajadzīgs pietiekami liels lietus daudzums.
👨🏻🌾 Līdz šim progress Kanādas ražas novākšanā atbilst vēsturiskajiem vidējiem rādītājiem. Daži ražotāji ir ziņojuši par vidējo līmeni lielāku proteīna saturu ražā un ražu, kas atbilst vidējiem rādītājiem. Ievērojams eksporta kāpums periodā no 2023. gada augusta līdz 2024. gada jūlijam kopš marta beigām ir samazinājis valsts krājumus līdz 7,17 miljoniem tonnu. Tas atbilst zemākajām prognozēm par 2023./2024. gada beigu krājumiem, kas ir 1,83 miljoni tonnu. Salīdzinājumā – iepriekšējās sezonas beigu krājumi bija 3,51 miljons tonnu.
👨🏻🌾 Eiropas Savienības Lauksaimniecības ministru padomes neformālajā sanāksmē, kas notika no 8. līdz 10. septembrim, lauksaimniecības politikas veidotāji un eksperti runāja par nepieciešamajiem elementiem nākotnes Kopējā lauksaimniecības politikā pēc 2027. gada. Latvija, ko pārstāvēja Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Ģirts Krūmiņš, diskusijā uzsvēra, ka Eiropas Komisijai ir jāpārskata Kopējā lauksaimniecības politikas īstenošanas nosacījumi un jāvienkāršo tie, kā arī jāsamazina stratēģiskajā plānā ziņojamās informācijas detalizācija. Lauksaimniekiem ir vairākārt pieaudzis administratīvais slogs, un tas ir jāmazina. Vairāk infromācijas: https://zm.gov.lv/lv/jaunums/latvija-es-dalibvalstu-lauksaimniecibas-politikas-veidotaju-diskusijas-uzsver-nepieciesamibu-vienkarsot-klp
👨🏻🌾 Līdzšinējās Lauksaimniecības datu centra funkcijas no 2025. gada 1. janvāra pildīs Lauku atbalsta dienests. Šāds lēmums pieņemts, lai izveidotu vienotu sistēmu, ieviešot vienkāršotu un elastīgu lauksaimniecības nozares uzraudzību, un vienlaikus samazinātu valsts pārvaldes funkciju sadrumstalotību un pārklāšanos. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/no-2025-gada-lauksaimniecibas-datu-centra-uzdevumu-izpildi-parnems-lauku-atbalsta-dienests
Latest Posts
Nozares aktualitātes 2024.gada 17.decembrī
👨🏻🌾 Pagājušajā nedēļā uzmanības centrā bija Krievijas ziemāju stāvoklis un eksports. Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenas par kuģī iekrautu preci (FOB)
Nozares aktualitātes 2024.gada 16.decembrī
👨🏻🌾 Lauksaimnieku ieinteresētība pārdot savu produkciju piektdien, 13. decembrī, atgrieza likviditāti Konstantas, Varnas un Burgasas ostās, jo neskaidrība par Krievijas cenām
Nozares aktualitātes 2024.gada 26.novembrī
👨🏻🌾 Pagājušajā nedēļā kviešu tirgu ietekmēja ģeopolitiskie riski un drīzumā gaidāmais ražas spiediens dienvidu puslodē. Tāpat tika pārskatītas Austrālijas 2024./2025. tirdzniecības
Nozares aktualitātes 2024.gada 25.novembrī
👨🏻🌾 Piektdien, 22. novembrī, pārdevēji visā pasaulē turpināja paaugstināt cenas par janvāra piegādēm, salīdzinot ar cenām fiksētas cenas darījumu tirgū. Taču