Nozares aktualitātes 2024.gada 19.novembrī

👨🏻‍🌾 Piektdien, 15. novembrī, strauji pieauga pieprasījums pēc Francijas kviešiem, tādējādi atbalstot Parīzes biržas decembra nākotnes līgumu cenas un sašaurinot decembra un marta nākotnes līgumu cenas starpību. Tas mudināja dažus Rumānijas un Bulgārijas pārdevējus paaugstināt savas cenas fiksētas cenas darījumu tirgū virs nākotnes līgumu līmeņa. Tirgus dalībnieki lēš, ka novembra piegādei uz Maroku ir pārdotas 7 līdz 15 Francijas kviešu “Handysize” izmēra kravas. Bija vērojams pieprasījums arī no Rietumāfrikas, un novembrī vai decembra sākumā Ruānas ostā paredzēts iekraut vismaz vienu kravu. Šie eksporta sūtījumi varētu atbrīvot ievērojamu vietu Francijas ostu noliktavās pirms decembra nākotnes līgumu termiņa beigām, jo pēc lēnā pārdošanas tempa šī tirdzniecības gada sākumā ostu noliktavas šobrīd ir teju pilnas.

👨🏻‍🌾 Eiropas Savienības tirgotāji jau ir pārgājuši uz fiksētas cenas tirgu, balstoties uz Parīzes biržas marta nākotnes līgumu cenām. Konstantas, Varnas un Burgasas ostās gan 11,5%, gan 12,5% proteīna kviešu cenu idejas fiksētas cenas darījumu tirgū attīstījās pozitīvi. Līdz ar to ir ievērojama prēmija salīdzinājumā ar cenas piedāvājumiem par februāra un marta piegādēm, kur cenas bija līdzvērtīgas vai ar nelielu atlaidi no marta nākotnes līgumu cenas. Lai gan Francijas pārdevēji tuvākajā laikā, iespējams, būs vienojušies par tuvākā laika pasūtījumiem, 2025. gada pirmais ceturksnis joprojām ir neskaidrs.

👨🏻‍🌾 Neraugoties uz Ķīnas importētāju atgriešanos Austrālijas kviešu tirgū ar janvāra pasūtījumiem, no Ķīnas puses ir neliela interese arī par Francijas kviešiem. Ķīna šajā tirdzniecības gadā vēlu atgriezās importa tirgū, līdz ar to piegādēm decembrī uz citiem tirgiem Austrālijas kvieši jau ir rezervēti ievērojamos apjomos. Ņemot vērā to, ka tirgotāji cenšas ieinteresēt Austrālijas lauksaimniekus pārdot savus graudus arī tad, kad slapjie laikapstākļi apdraud ražas novākšanas darbus, cenas vietējā tirgū varētu rast atbalstu.

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 18. novembrī, pārdevējiem un pircējiem Francijas vietējā tirgū bija grūti atrast kopīgu valodu – eksportētāji turpināja vērot cenas, kas ir zemākas par Parīzes biržas sarakstā iekļautajām decembra nākotnes līgumu cenām, bet pārdevēji centās piedāvāt kviešus uz marta nākotnes līgumu cenu pamata. Līdz ar to, ka šomēnes Francijas kviešu tirgū citi lielākie importētāji ir neaktīvi, pagaidām novembra sūtījumiem nav daudz rezervāciju. Rezultātā, tuvojoties decembra līguma termiņa beigām, varētu neizdoties samazināt lielos kviešu krājumus Francijas ostās.

👨🏻‍🌾 Rumānijā un Bulgārijā pārdevēji, kas piedāvā 12,5% proteīna kviešus piegādēm decembrī, samazināja piedāvāto prēmiju apjomu salīdzinājumā ar marta nākotnes līgumu cenu. Līdz ar to decembra līgumu cenas vairs nepalielinājās straujāk kā par marta līgumiem. Pircēji, kurus interesē 11,5% proteīna kvieši uz FOB nosacījumiem Konstantas, Varnas un Burgasas ostās, sūtījumus no decembra līdz martam novērtē tādā pašā cenu līmenī. Taču pārdevēju bija maz, un reģiona eksportētāji fokusējās uz konkurenci ar Krievijas 12,5% proteīna kviešiem. Bet to dažu pārdevēju, kas darbojas 11,5% proteīna kviešu tirgū, piedāvātās cenas pret Parīzes biržas marta nākotnes līgumiem samazinājās par aptuveni 2 EUR/t par kuģī iekrautu preci Konstantas, Varnas un Burgasas ostās.

👨🏻‍🌾 Par spīti spēcīgiem dronu un raķešu uzbrukumiem, kas nedēļas nogalē skāra Ukrainu, tostarp Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostas, tirgū turpinājās rosība. Gan vietējie, gan ārzemju uzņēmumi turpināja strādāt kā ierasts – gan ar graudu un eļļas augu iepirkumiem, gan kuģu iekraušanu. Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās bija problēmas ar elektroapgādi, taču pirmdien situācija uzlabojās. Spēja autonomi nodrošināt jaudu ostas termināļos nozīmē to, ka darbībām tajās būtu jāturpinās ar minimālu ietekmi. Taču jāņem vērā, ka, lai nodrošinātu darbinieku drošību, var notikt pagaidu darbības apturēšana.

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā Parīzes biržas cenas atbalstīja Francijas kviešu eksportu. Šīs tirdzniecības sezonas otro daļu globālā mērogā pozitīvi ietekmē kviešu atjaunotā konkurētspēja salīdzinājumā ar kukurūzu, gaidāmās Krievijas eksporta kvotas 2024./2025. tirdzniecības gada otrajā pusē, prognozes par zemāku Krievijas kviešu ražu 2025./2026. gadā un ģeopolitiskā spriedze Melnajā jūrā. Turpmāko situāciju ietekmēs augošā kviešu konkurētspēja pret kukurūzu, prognozes par Krievijas kviešu ražas samazināšanos 2025./2026. tirdzniecības gadā un ģeopolitiskā spriedze visā pasaulē.

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā rapšu tirgus testēja 540 EUR/t cenas robežu, kas ir augstākais cenas līmenis Parīzes biržā pēdējo 19 mēnešu laikā. Pēdējo mēnešu laikā rapšu cenas cenu izaugsmi ietekmēja palmu eļļa Kualalumpurā un sojas pupu eļļa Čikāgā. Pēc spēcīgās izaugsmes tagad visu eļļas augu cenas stabilizējas. Turpmāko situāciju ietekmēs labvēlīgās lietavas Brazīlijas sojas pupiņu audzēšanas reģionā un 2024./2025. gada Francijas rapšu ražas prognožu uzlabošanās. Tāpat situāciju varētu ietekmēt tas, ka Ķīnā canola imports ir krietni virs vidējā līmeņa, Austrālijas un Ķīnas tirdzniecības attiecību attīstība un Ķīnas atceltā eksporta nodokļa atlaide par lietotu cepamo eļļu.

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 18. novembrī, Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Ģirts Krūmiņš Eiropas Svienības Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē uzsvēra sarežģīto situāciju Latvijas lauksaimniecības nozarē, kā arī atkārtoti aicināja Eiropas Savienībs dalībvalstis paaugstināt ievedmuitu vēl plašākam lauksaimniecības un pārtikas produktu klāstam no Krievijas un Baltkrievijas. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrija-atkaroti-aicina-atbalstit-dazados-satricinajumos-cietuso-latvijas-lauksaimniecibas-nozari

Latest Posts

Nozares aktualitātes 2024.gada 12.novembrī

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 11. novembrī, Kanādas sarkano vasaras kviešu cenas pozitīvi ietekmēja augošais pieprasījums pēc Kanādas augstākā proteīna pārtikas kviešiem kopsolī ar