Nozares aktualitātes 2024.gada 5.jūnijā

👨🏻‍🌾 Otrdien, 4. jūnijā, starptautisko pārdevēju cenas Ēģiptes iepirkuma konkursā bija par 12,25 līdz pat 44 USD/t augstākas nekā valsts graudu aģentūra GASC maksāja savā iepriekšējā konkursā maijā. Ja GASC rezervē līdzīgus vai lielākus apjomus nekā maijā, pārdevēji to var uztvert kā zīmi, ka pircēji akceptē jaunu un lielāku cenu 2024./2025. gada kviešu ražai. Vēlāk šomēnes cenas varētu vēl vairāk atbalstīt pircēju interese par pārtikas kviešu piegādi uz Dienvidaustrumāziju. Pieprasījums piegādēm jūlijā joprojām netika apmierināts. Ja pircēji masveidā atgriezīsies tirgū, tie var kompensēt jebkādu spiedienu, ko rada gaidāmā kviešu raža.

👨🏻‍🌾 Bažas par Krievijas kviešu piedāvājumu sezonas beigās un jaunās sezonas sākumā pastāvīgi atbalsta pasaules kviešu cenas. Tāpēc pārdevēji palielināja savus Austrālijas standarta kviešu cenu piedāvājumus nosūtīšanai uz Dienvidaustrumāziju. Austrālijas kviešus ietekmē to konkurents – Melnās jūras reģiona izcelsmes graudi. Saistībā ar prognozēto apjomu kritumu un ražotāju vēlmi aizkavēt pārdošanu, gaidot pievilcīgākas cenas, spiediens uz Austrālijas kviešu cenām var būt ierobežots.

👨🏻‍🌾 Japānas Lauksaimniecības ministrija MAFF atgriezās tirgū, iepirkuma konkursā meklējot pārtikas kviešus. Augustā tiek gaidīta piegāde no Ziemeļamerikas, bet septembrī – no Austrālijas. Ministrija vēlas rezervēt 31,6 tūkstošus tonnu ASV cieto ziemas kviešu, 49,7 tūkstošus tonnu Kanādas vasaras 13,5% proteīna kviešu un 22,5 tūkstošus tonnu Austrālijas kviešu.

👨🏻‍🌾 Rumānijā 2024. gada kviešu raža tiek prognozēta par 5 līdz 10% labāka nekā pēdējos piecos gados vidēji,  izslēdzot 2020. gadu, kad raža neatbilda normai.

👨🏻‍🌾 Maijā Ukraina nosūtīja 5,4 miljonus tonnu graudu, kas ir nedaudz mazāk kā aprīlī, kad tie bija 5,73 miljoni tonnu, un ievērojami vairāk nekā 2023. gada maijā, kad graudu eksports bija 3,29 miljoni tonnu. Kviešu sūtījumi samazinājās no 1,69 miljoniem tonnu aprīlī līdz 1,65 miljoniem tonnu maijā. Savukārt pirms gada kviešu apjoms maijā bija 1,09 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Austrālijas kviešu raža pieaugs līdz 29,1 miljonam tonnu, kas ir par 12% vairāk nekā pērn. Kopējais kviešu ražas apjoms 2024./25. gadā būs par 10% lielāks nekā 10 gadu vidējais rādītājs.

👨🏻‍🌾 Trešdien, 5. jūnijā, zemkopības ministrs Armands Krauze Rīgā tikās ar Moldovas lauksaimniecības un pārtikas rūpniecības ministru Vladimiru Bolea, lai pārrunātu abu valstu potenciālo sadarbību lauksaimniecības un citu saistīto nozaru jautājumos, kā arī parakstītu sadarbības programmu. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/latvija-un-moldova-stiprinas-sadarbibu-lauksaimniecibas-nozare

Latest Posts

Nozares aktualitātes 2024.gada 18.jūnijā

👨🏻‍🌾 Saistībā ar bažām par patēriņa preču nozari un Eiropas ekonomiku pagājušajā nedēļā kviešu tirgū atgriezās lejupejošas tendences. Pašreizējās cenas neatspoguļo

Nozares aktualitātes 2024.gada 12.jūnijā

👨🏻‍🌾 Otrdien, 11. jūnijā, daži Austrālijas kviešu pārdevēji padevās spiedienam Dienvidaustrumāzijas importa tirgū, samazinot cenas un sekojot Melnās jūras reģiona kviešu